joomla 1.6

Az üveg

Az üveg egy amorf állapotú szilárd anyag, bár egyes kémiai tulajdonságai általában folyadékokra jellemzőek.
Más definíció szerint: az üveg egy olyan szervetlen összetételű keverékanyag, amely lehűlés közben kristályosodás nélkül jut mechanikailag szilárd állapotba.
Nagyságrendileg mintegy 100 000-féle üveget ismerünk, melyekből a gyakorlati életben 7-800-at használunk, ezek a kereskedelemben is kaphatók. Összetételük és ezzel tulajdonságaik eltérőek

Szerkezete
Habár az üveg egy régóta ismert anyag, még ma sem ismerjük az atomos felépítését és szerkezetét. Zachariasen 1932-es általánosan elfogadott elmélete szerint ugyanazok a kötések vannak jelen benne, mint a kristályos kvarchomokban, de ezek a kapcsolatok nem rendezettek, mint a kristályban. Mind a kötéstávolság, mind a kötések szöge változó. Kis méretekben látszanak még a tetraéderek, de nagy méretekben már nem. Ezért is nehéz leírni a szerkezetet, különösen a köztes tartományban, ahol sem a statisztika, sem a tetraéderek nem segítenek. A kötések változatosságának kutatása a fizika egyik alapkérdése. Amikor az üveg lehűl, akkor lényegében nem alakul át a halmazállapota, hanem egy bizonyos hőmérséklet tartományban megnő a viszkozitása, és megkeményedik. A kristályos anyagoktól eltérően az üvegnek, mint amorf anyagnak nincs fagyáspontja. Az átalakulási tartomány hideg végén végbemenő termodinamikai átalakulás jellemző az üvegre. Itt megváltozik néhány fizikai tulajdonsága: a viszkozitás, a hő tágulási együttható és a fajhő. Ez az átalakulás nemcsak a kvarcüvegre, hanem minden üveges szerkezetű anyagban végbemegy.


A közönséges úsztatott üveg vastag rétegben zöld a Fe2+-szennyezés miatt. A színes üvegeket fémnanorészecskék hozzáadásával festik. A színezőanyagok aránya 0,1% körüli.


A mesterséges üvegek mellett természetes üvegek is léteznek. Legismertebb fajtájuk a vulkánkitöréskor keletkező obszidián. Emellett létrejönnek tektitek meteorit becsapódáskor, fulguritok villámcsapáskor, trinititek atombomba robbanásakor, friktonitok hegyomláskor. Ezek az üvegek főként a homok megolvadásával alakulnak ki.

Alapanyag szerint: a nátrium üveg mellett létezik a tiszta kvarchomokból készült kvarcüveg, az ólomüveg és a speciális lencseüveg. Az üvegben levő ólom leárnyékolja a röntgensugárzást, nagy törésmutatóval és diszperzióval bír. A vízüveg vízben oldódik. A bór-szilikátüveg kémiailag ellenálló, ezért labor- és főzőedényeket készítenek belőle. További speciális üvegek a bór-foszfátüveg és az alumino-szilikátüvegek. A nem oxidalapú üvegekhez tartoznak a fluorid- és a kalkogenitüvegek, amiket az infravörös optikában használnak fel. Az üvegkerámia egy újabb speciális üvegfajta, ami nem egészében amorf, hanem kristályos régiókat is tartalmaz.

A gyártás módja szerint: az üveggyártást üreges üvegek, síküveg és speciális üvegek gyártására osztják. Az üreges üvegek konzervüvegek, üvegpalackok, poharak és hasonlók. A tömegtermékeket gépi, az értékes üvegeket emberi erővel fújják. A síküveg úsztatással készül, tükrök, ablaküvegek és rétegzett üvegek számára. A szálüveghez tartoznak az optikai üvegszálak, az üveggyapjú. Műanyagokba is bedolgozzák őket. Az optikai üvegekből lencsék készülnek távcsövek és mikroszkópok számára. Az emberi erővel fújt üvegek műtárgyak, leginkább vázák és poharak.


Olvasztás
Az olvasztás több lépésből áll:
a tulajdonképpeni összeolvasztás 1480 C fok körül
a keletkezett gázok eltávolítása
hűtés

Formázás
Az üveg többféleképpen formázható: öntéssel, fúvással, préseléssel, húzással.
Az üreges üvegeket, üvegedényeket több eljárás kombinálásával készítik
Az üvegszálakat egy zuhanyrózsához hasonló eszközön átfolyatva alakítják ki
Az üvegtáblákat folyatják, öntik vagy húzzák

Hűtés
Az üveg rossz hővezető, ezért ügyelni kell arra, hogy egyenletesen hűljön, és ne törjön el. A hűlés közben keletkező mechanikus feszültség nagysága függ az üveg hő tágulási együtthatójától. A mechanikus feszültséget optikai feszültségmérőkkel mérik. A mért feszültséget temperálással csökkentik, vagyis a külső tartomány hűlésének szabályozásával. A hűtés ideje függ az üveg fajtájától és az előállított terméktől; az egy méternél nagyobb optikai lencséket több mint egy éven át hűtik, nehogy optikai torzulások keletkezzenek bennük.

Az üvegmegmunkálás technikái
Élfénycsiszolás: A tükör széleinek 1,5 mm × 1,5 mm-es éltörése "I" illetve "C" profillal.
Fazettázás: Egyenes fazetta : a tükör egyenes oldalainak szögbecsiszolása, 5 mm-től 50 mm szélességben, 4-től 25 fokig.
Íves fazetta: a tükör íves oldalainak szögbecsiszolása, 5 mm-től 35 mm szélességben, 4-től 10 fokig.
Mikrofazettázás: Alakos és egyenes fazettázással, bármilyen formájú és kis méretű üveget vagy tükröt csiszolunk. Ezt dekorációként vagy Tiffany-üvegekhez használják.
Szögbecsiszolás: Az üveg széleit 45°-os, illetve bármilyen szögben csiszolják. Ez az üveg összeragasztásánál játszik szerepet.
Gravírozás: Az üveg vagy tükör felületében történő becsiszolás. Mintákat lehet kialakítani vele.
Furatozás: Különböző átmérőjű furatok készítése, 4-100 mm átmérőben.
Hőszigetelés: Két vagy több rétegű üveg összeragasztása különböző légréssel, 5,5 mm-től 19,5 mm-ig.
Szabás (méretre szabás): Gyémánt vágófejjel felületi bontást képez az erre kifejlesztett szerszám. Kifinomult technikával a vágás mentén az üveget el lehet törni.
Homokfúvás: Szórópisztollyal, nagy sebességű homokszemcsékkel ütköztetik az üveg felületét, így matt felület keletkezik.
Savmaratás: Többnyire a síküveggyártásban használják. Savval kezelik az üveg felületét, így szintén matt felület képződik.

Edzett üveg készítés:
Készülhet színtelen, anyagában színezett vagy hengerelt síküvegből. A kívánt méretre vágott üvegtáblát a felhevítés után levegőhűtéssel edzik, ezért tovább alakítani, megmunkálni (vágni, fúrni, csiszolni) nem lehet. Az edzett üveg előnye, hogy ütésállósága és törőszilárdsága sokkal nagyobb az edzetlen üvegénél. Túlzott mechanikai igénybevétel esetén apró szemcsékre törik szét, tehát sérülést nem okoz, ezért igen jól felhasználható középületek és magánházak üvegszerkezeteinek készítéséhez. Hő és fagyállósága kitűnő, könnyen tisztítható. Gyenge savak, lúgok nehezen támadják meg, ezért sokféleképpen alkalmazható.

Elérhetőség

  Kormányos Glass Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
 5900 Orosháza Aradi u. 30/a
  
 web: www.uvegmegoldasok.hu

Kapcsolat

Tel/fax: 06 68 418-000
Mobil: + 36 30 625-1899
  
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyezned kell a JavaScript használatát.